Датчики вібрації знайшли широке застосування в охоронних системах для захисту сейфів, вікон і вітрин від всякого роду проникнень. Прилад визначає коливання поверхні (удари) і передає дані про це на пульт сигналізації.
За методом передачі сигналу від вібродатчика до основного блоку прилади діляться на дротові і бездротові. Перші коштують дешевше, але при цьому вимагають складних монтажних робіт. Бездротові ж встановлюються легко і без всяких можливих отворів в стіні.
Такі прилади найчастіше використовуються в уже декорованих приміщеннях. Бездротові датчики вібрації встановлюються і в важкодоступних місцях, де протягувати дроти незручно чи неможливо.
Сучасний датчик вібрації являє собою складний прилад, що служить для фіксації та заміру параметрів вібраційних явищ. Сам пристрій ділиться на дві основні частини – віброперетворювач і спеціальний електронний блок обробки. У першому відбувається перетворення механічного коливання певного такту в електросігнал. Вартість пристрою залежить від специфікації механізму головного блоку, який приймає сигнали. В основі таких систем – п'єзоелектричні і оптичні схеми. Рідше зустрічаються вихрострумові і магнітно-індукційні системи. В сучасних вихрових датчиках додатково вбудовані мікропроцесори зі спектроаналізатором по декількох каналах.
Вибір датчика визначається умовами його застосування і основними характеристиками. Він відображає таку інформацію:
Три параметри, що характеризують вібрацію, – взаємопов'язані. Так, контролюючи прискорення, шляхом ступеневого інтегрування легко обчислюють інші параметри. У низькочастотній області добре працюють датчики вібропереміщення, в середовищі частотних об'єктів – віброшвидкості, високочастотних – віброприскорення.